Çocuk Odası Dekorasyonu Hakkında Harika Fikirler

Çocuk Odası Dekorasyonu Hakkında Harika Fikirler

Çocuk oda ürünleri
tarafından tarihinde eklendi.

Sevgili okurlarımız bu makalemizde çocuklarımız için en uygun Çocuk Odası Dekorasyonu ve oda dekorunu nasıl yapabiliriz konusundan bahsedeceğiz. Bu hususta hangi noktalara dikkat etmeliyiz? Hangi renkleri kullanmalıyız? Hangi yaş aralığında neler önemlidir? Gibi mühim olan noktaları sizler için araştırdık.

Çocuğunuza her detayı kusursuz bir oda hazırlamak istiyorsunuz fakat hangi rengi kullanmanız gerektiği konusunda, hangi objenin ona daha iyi geleceği noktasında kararsız mı kaldınız öyleyse buyurun bizimle beraber çocuk odalarına bir göz atalım.

Çocuk odası dekor önerileri

Çocuk Odası Dekorasyonu Hakkında Merak Edilenler

Muhakkak evin her alanının dizaynı ve dekorasyonu çok önemlidir. Ve herkes kendinde bu dekorasyonun muhteşem olması için uğraşır. Fakat çocuk odasının dekorasyonu diğer odalardan bir tık daha önemlidir. Çocuğun yaş aralığına göre ona zarar vermeyecek objeler, onun psikolojisine iyi gelecek renkler seçilmeli bununla beraber çocuk odasının şık ve aynı zamanda eğlenceli olmasına da dikkat edilmelidir. Yani öyle ki çocuk o odada vakit geçirdiğinde ne canı sıkılacak ne de aklınız çocuğunuzda kalacak.

Çocuk odasında doğru renkler ve doğru dekorasyon buluştuğu zaman muhteşem bir görünüm elde edilebilir. Bildiğimiz gibi çocuk odası sadece çocukların uyku vaktinde kullandıkları bir oda değildir. Yaş aralığına göre kimi zaman oyun oynadıkları, kimi zaman ders çalıştıkları ve bazen de tıpkı yetişkinler gibi kendilerini rahat hissetmek istedikleri özel yaşam alanlarıdır.

Çocuk odası dekor ürünleri 2019

Çocuk odalarının dekorasyonu yapılırken baz alınması gereken en mühim şeylerden biri çocuğun yaş aralığıdır. Çocuğun yaş aralığına göre o dönemde ihtiyacı olan şeylerin odasında bulunmalıdır. Çocuk odasının dekorasyonu için en temel dekorasyon malzemeleri elbette yatak, dolap, kitaplık, çalışma masası ve bunların yanı sıra erkek için ayrı kız için ayrı dekor ürünleridir. Tıpkı diğer odalarda yapılabileceği gibi çocuk odası da minimal malzemelerle çok dinlendirici ve zarif bir hale getirilebilir. Minimal dekorasyon malzemeleri dar alanlara eşsiz bir zarafet katabilecek şekilde tasarlanır. Mini bir konsol küçük bir masa ya da duvara montelenebilecek dekorasyon malzemeleri bu konuda bize yol gösterebilir.

Eve az önce de bahsettiğimiz gibi çocuk odası dekorasyonu için yaş aralıklarımız büyük önem arz ediyor.

Şimdi buyurun beraber hangi yaş aralığına hangi tarz odalar hitap eder ve nelere dikkat ederek dekorunu tamamlamak gerekir beraber bir göz atalım.

Çocuk odası dekorasyon

1-3 Yaş Aralığı Bebek Odası Dekoru

Bebeklik döenmi çocukların en hızlı büyüyüp geliştikleri dönemdir. Çocuğun her yönden sağlıklı büyüyebilmesi bu ilk yıllarda gösterilecek özene bağlıdır. Bu dönemde ki çocuklar bedensel (kas ve kemik) gelişimlerinin, bir uzantısı olarak kendi başlarına hareket edebilmek, yürümeyi öğrenmek durumundadır. Bu sebeple 1-3 yaş aralığında ki bir bebek odası bebeğin bu gelişimine ayak uydurabilecek şekilde tasarlanmalıdır. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında bu yaş aralığında ki bir bebek odasının dekorasyonunda kullanılacak objeler sivri köşeli olmamalı, duvara veya yere sabitlenmeli, doğal boya kullanılan malzemeler seçilmelidir. Çocuğun yürümeyle beraber kendi odasını keşfe çıkacağını unutmamak gerekir ki bunun içinde tüm dekorasyon malzemeleri onu koruyacak şekilde kullanılmalıdır.

Çocuk odası fikirleri

Yine bu dönem için hassasiyet gerektiren konulardan birisi de elbette oyuncak seçimidir. Çocuk için alınacak oyuncaklar yumuşak olmalı ve o dönemde ki oyuncaklar ağıza çok fazla alınacağı için sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini düşündüğümüz ürünler tercih edilmemelidir. Pedagojik açıdan baktığımızda çocuk üç yaş civarında cinsiyetini öğrenir. Kız ve erkek kelimelerinin ne demek olduğunu anlar. Bu sebeple çocuk odası dekorasyonunda kullanılacak ürünler bu hassasiyetle seçilmelidir. Zihin gelişimiyle beraber kavram gelişiminin temelleri de bu dönemde atılır. Zihin gelişimi eğitim ile doğru orantılıdır. Annenin gösterdiği ilgi, oynamak için kullandığı oyuncaklar, yaşadığı çevredeki çeşitli uyaranlar, çocuğun zihinsel gelişimini büyük ölçüde etkiler. Bundan dolayı aslında çocuk odası dekorasyonunda kullandığımız en ufacık detaylar dahi çocuğun gelişimde büyük bir öneme sahiptir.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda oda dekorasyonunun çocuğa sakinlik ve dinginlik vermesi, bunun yanında da kaliteli ve konforlu bir uyku vadetmesi açısından oda da soft renkler kullanılmalıdır, aydınlatmanın da ona hitap edebilecek derecede yumuşak olması ihmal edilmemelidir.

Çocuk odası dekor fikir

3-6 Yaş Çocuk Odası Dekorasyonu

Okul öncesi yıllarını içine alan ilk çocukluk dönemi, çocuğun aktif olarak çevresine yöneldiği, uyarıcılar ile dolu dış dünyayı keşfetmeye çalıştığı, insan yaşamının en temel becerilerinin kazanıldığı dönemdir. Bu dönemde çocuklar belli bir yapılanmayı tamamlamış olan bedenini etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmiştir. Çocuk bu yaşlarda artık okul çağının içinde olduğu için odasının dekorasyonu buna göre yapılmalıdır. Duvar dekorasyonunda öncelikle çocuğun ders çalışırken dikkatini dağıtmayacak objeler kullanılmalıdır. Bununla beraber duvar renkleri de çocuğun motivasyonunu arttıracak, becerilerini geliştirecek ve ona özgüven aşılayacak renkler olmalıdır. Mesela mavi renk, verimliliği arttırıcı özelliği olduğu için ofislerde çok fazla kullanılır. Veya beyaz renk açıklık dürüstlük ve sakinlik hissi verir ve yeni başlangıçları ifade eder. Mor renk, yaratıcılık, hayal gücü ve bilgeliği simgeler. Her rengin kendine göre bir anlamı ve karşı tarafa hissettirdiği duygular farklıdır. Tıpkı Wassily Kandiski’nin dediği gibi “Renk doğrudan ruhu etkiler.” Bu sebeple oda dekorasyonunda renk çok önemli bir yere sahiptir.

Çocuk odalarında dekorasyon için kullanılacak raflar da yine kız çocuk ve erkek çocuk için uygun olarak yapılmalıdır. Dekorasyonda kullanılan minimal raflar, küçük tabureler, masalar odaya farklı bir hava katacaktır. Ayrıca uygun bir şekilde tasarlandığında çocukların oyuncaklarını dizebilecekleri farklı bir alan oluşturulmuş olacaktır.

Çocuk odası dekorasyonunda en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biride fazla mobilya tercih etmek yerine işlevsel mobilyalar tercih etmektir. Çocukların oyuncaklarını toplu tutabilecekleri bir saklama alanı, yada çalışmadığı zaman pratik bir şekilde kaldırabileceği duvara gömmeli çalışma masaları çocuğun yaşam alanını daha ferah ve kaliteli hale getirecektir.

Umarız Çocuk Odası Dekorasyonu makalemizle size yardımcı olabilmişizdir.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkürler.

 

Fotoğraf Galerisi için Tıklayın

Bunlarda İlginizi Çekebilir...


Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Yukarı